Lauantai, 31. heinäkuuta, 2010


Lehtikuva /Sari Gustafsson Kuhmon kamarimusiikkifestivaalien hallinto- ja talousjohtaja Sari Rusanen on yksi puhujista Hong Kong Arts Festivaleilla.

Suomalainen festivaaliosaaminen kiinnostaa Hongkongissa

Torstai, 11. maaliskuuta, 2010

Hong Kong Arts Festival on pyytänyt suomalaisten kulttuuritapahtumien yhteistyöjärjestön Finland Festivalsin kumppanikseen festivaalin jokavuotisen symposiumin järjestelyissä. 5 Milloin People, 100 Festivals – the Experience of Finland  niminen symposium järjestetään Aasian suurimpiin kuuluvilla festivaaleilla perjantaina 12. maaliskuuta.

Hong Kong Arts Festivalin johtaja Tisa Ho on käynyt Suomessa kahdesti ja tutustunut täällä moniin festivaaleihin. Hän kehuu Suomen tarjoavan lukuisia esimerkkejä hyvistä käytännöistä festivaalialalla, minkä vuoksi suomalaista osaamista on syytä esitellä myös Hongkongissa.

– Suomen festivaalien korkea taso ja suuri lukumäärä asukaslukuun nähden on varsin vaikuttavaa meidän näkökulmastamme Haluamme kehittää Hongkongin taide-elämää ja uskon, että suomalaisilla on tässä asiassa paljon inspiroivaa kerrottavaa. Festivaalien kukoistus lienee tulos suuremmasta kokonaisuudesta, sillä taiteeseen ja taidekasvatukseen on Suomessa investoitu määrätietoisesti jo pitkään. Nyt se heijastuu monella tasolla yhtä aikaa, Ho kertoo.

Symposiumin avaa Finland Festivalsin toiminnanjohtaja Kai Amberla puheenvuorollaan festivaalien rakenteesta, taloudesta ja laajemminkin suomalaisesta kulttuuripolitiikasta. Lisäksi puhujiin kuuluu muun muassa Kuhmon Kamarimusiikin hallinnto- ja talousohtaja Sari Rusanen, joka kertoo Kuhmon kasvutarinan pienestä kylätapahtumasta maailmankuuluksi kamarimusiikkifestivaaliksi.

www.festivals.fi

EH
Jaa artikkeli muiden kanssa