Hyviä uutisia torstailta 1. huhtikuuta 2010:

Koulutus kurkottaa tulevaisuuteen

Flickr/ Onza Työelämä ja työntekijät sen mukana muuttuvat vauhdilla. Myös koulutuspolitiikan on vastattava elinkeinoelämän muuttuviin osaamistarpeisiin.

Miltä työelämä näyttää 2020-luvulla? Miten osaamistarpeet muuttuvat? Miten koulutuspolitiikka vastaa elinkeinoelämän tarpeisiin? Millaisia osaajia tulevaisuudessa tarvitaan? Näihin kysymyksiin etsitään nyt kiivaasti vastauksia.

Oivallus eli "Oppivien verkostojen osaamistarpeet tulevaisuuden Suomessa" on Elinkeinoelämän keskusliiton (EK) koordinoima kolmevuotinen osaamis- ja työvoimatarpeiden ennakointihanke. Lähtökohtana on ajatus siitä, että elinkeinoelämä toimii tulevaisuudessa enenevästi erilaisista toimijoista koostuvissa globaaleissa verkostoissa.

Tuleviin haasteisiin etsii vastauksia myös opiskelijavetoinen Aalto Entrepreneuship Society (Aaltoes), jonka tehtävänä on auttaa Aalto-yliopiston tutkijoita ja opiskelijoita luomaan maailmaa muuttavaa uutta liiketoimintaa (world-changing businesses).

– Haluamme lisätä aaltolaisten ymmärrystä ja osaamista kasvuyrittäjyydestä sekä auttaa alkuun Aalto-yliopistossa syntyviä ja nopeaan kasvuun tähtääviä yrityksiä, perustaja Kristo Ovaska Aaltoes:stä korostaa.

Työntekijät muuttuvat

Aaltoes edistää lisäarvoa ja uusia työpaikkoja luovaa kasvuyrittäjyyttä, jolla on potentiaalia kasvaa omalla erikoisalueellaan maailman parhaaksi. Tavoitteena on löytää tuotteita ja palveluja, jotka muuttavat ihmisten tapaa toimia – kuten Youtube, Google ja Skype ovat jo tehneet.

Miten sitten muuttuvat tulevaisuuden työntekijät?

– He haluavat nykyistä enemmän itse vaikuttaa siihen, mitä, miten ja missä tekevät. Heille on tärkeää saada tehdä merkityksellisiä asioita itselle sopivassa toimintaympäristössä, Ovaska sanoo.

Informaation määrän jatkuva kasvu, mobiililaitteiden kehitys ja sosiaalinen media haastavat osaamisen.

– Työntekijöiden oma-aloitteisuus, nopea reagointi- ja omaksumiskyky sekä itsensä brändäämisen ja oman polun löytämisen merkitys kasvavat samalla kun mahdollisuudet ja vaihtoehdot lisääntyvät.

Kaikki on mahdollista

Osaamistarpeiden muuttuessa koulutuspolitiikan on kurkotettava tulevaisuuteen. Tähän myös Oivallus-hanke pyrkii vaikuttamaan.

– Monialainen Aalto-yliopisto ja suomalainen innovaatiojärjestelmä tarjoavat hyvät lähtökohdat muutokselle ja kehittymiselle, Ovaska näkee.

– Suomalaisia on kannustettava entistä enemmän vuorovaikutus- ja kommunikointitaitoihin sekä ajattelemaan isosti. Tarvitaan kunnianhimoa, rohkeutta ja tervettä optimistisuutta sekä ”kaikki on mahdollista” -näkemystä.

Tulevaisuudessa ihmisten johtaminen, median ja julkiskuvan hallitseminen, uuden teknologian soveltaminen ja sen tehokas hyödyntäminen sekä kokonaisuuksien hahmottaminen korostuvat. Ovaska lisää listaan verkostoitumisen ja mentorit.

– Kuhunkin hankkeeseen on osattava kerätä parhaat resurssit. Kasvuyritysten kannalta oleellista on saada apua ja tukea tahoilta, jotka ovat jo käytännön elämässä toimineet ja saavuttaneet tuloksia.

www.ek.fi/oivallus

http://aaltoes.com

SO-M

Herättikö kirjoitus ajatuksia? Kerro niistä muillekin!

* Täytäthän kaikki kentät

Kommentit (11)

Jenny la 25.6.2011 klo 14:17
Your story was really ifnoarmtive, thanks!
Cactus la 25.6.2011 klo 20:57
Sueprbly illuminating data here, thanks!
xtqtlxyhbo su 26.6.2011 klo 10:45
agbM4p nzidypxjgxzo
ybwexth su 26.6.2011 klo 11:23
3UxSqR xixyysvldaog
ajwhsuqdv ma 27.6.2011 klo 19:24
RmW77m duufhrtmxhdk
hmyupm ma 27.6.2011 klo 19:38
y9ajVf otzxwxytyjje
PattersonALYCE to 4.8.2011 klo 19:44
The home loans are very useful for guys, which want to ground their organization. In fact, it is not very hard to receive a bank loan.