Blobo pyrkii liikeohjauksella maailmalle
Ball-IT OyMuista pelikonsoleista poiketen Blobossa pelikonsoli on rakennettu sisään ohjaimeen. Pelatessa näyttönä voi käyttää joko televisiota tai tietokoneen ruutua.
-Blobo-tuoteperheen tarina alkoi itse peliohjaimesta. Ohjaimen lanseeramisen jälkeen tuoteperhettä on vahvistettu erilaisilla liikeohjaukseen pohjautuvilla pelikokonaisuuksilla. Viime aikoina tuotekehityksen painopiste on ollut pelien kehityksessä, kertoo Ball-IT:n toimitusjohtaja Juha Rytky.
Blobon saatavuus on laajentunut kevään 2010 aikana mm. Baltian maihin ja Britanniaan. Juha Rytkyn mukaan seuraavat viennin askeleet pyritään ottamaan Aasiaan ja Amerikan mantereelle. Erityisesti Aasian valloituksessa apuna on Ball-IT:n saama paikka Shanghain maailmannäyttelyssä.
- Olemme Shanghaissa mukana We Are The World –paviljongissa, jossa esitellään uusia teknologisia innovaatioita. Maailmannäyttelypaikka on todella hyvä näyteikkuna Blobolle, Rytky kertoo.
Näkyvyyden saavuttaminen ja aseman vakauttaminen ovatkin Rytkyn mukaan Ball-IT:n seuraavia tavoitteita kilpailluilla pelimarkkinoilla.
- Tekniikka ja tuotteemme ovat valmiita markkinoille. Tällä hetkellä pyrimme tekemään brändiä tunnetuksi
maailmalla, mutta se ei tapahdu ilmaiseksi. Markkinointi kysyy rahoitusta, jonka hankkiminen onkin edellytys viennin kasvulle, Rytky tiivistää.bloboshop.com
AH
Kesäsarjassamme esitellään mielenkiintoisia
ja innovatiivisia yrityksiä eri puolilta Suomea
Herättikö kirjoitus ajatuksia? Kerro niistä muillekin!
Kukaan ei ole vielä kommentoinut tätä artikkelia.