AAC Global laajentaa Kiinaan

Sanoma-konserniin kuuluva kansainvälistymispalveluja tuottava AAC Global on laajentanut toimintaansa Kiinaan ja avannut toimiston Shanghaihin maaliskuussa 2010. Kiinan toimisto tarjoaa samoja yritysten kansainvälistymispalveluita kuin yhtiön muut toimipisteet Suomessa, Ruotsissa, Norjassa, Tanskassa, Iso-Britanniassa ja Venäjällä.
Ensimmäisessä vaiheessa tärkeimmässä roolissa ovat käännös- ja lokalisointipalveluja tuottava yksikkö, joka on perustettu läheisessä yhteistyössä AAC Globalin pitkäaikaisen kiinalaisen kumppanin Boffin Technologiesin kanssa. Koulutukset, valmennukset, digitaaliset koulutusratkaisut ja dokumentointipalvelut toimitetaan asiakkaille projektikohtaisesti.
Keskeisen kohderyhmän AAC Globalin palveluille muodostavat Kiinaan pyrkivät ja sinne etabloituneet pohjoismaiset yritykset.
– Erityisesti haluamme tukea pohjoismaisia asiakkaitamme heidän kansainvälistymisponnisteluissaan. Kiina on asiakkaillemme voimakasta kasvualuetta, joten positiivinen paine palveluidemme ulottamiseksialueelle on ollut kova, kertoo AAC Globalin hallituksen puheenjohtaja Tuomo Räsänen.
aacglobal.comwww.sanoma.com
KK
Kommentit (1)