Aalto-yliopiston opiskelijat suunnittelevat Blue1-koneiden uuden ilmeen
Blue1.com Uusien Blue1-koneiden ilmeet on nimetty suomalaisten järvien mukaanAalto-yliopiston taideteollinen korkeakoulu ja lentoyhtiö Blue1 ovat tehneet yhteistyösopimuksen yhtiön uuden konetyypin ulkoasun suunnittelusta syksystä 2010 alkaen.
Graafisen suunnittelun koulutusohjelman opiskelijat maisterin tutkintoa suorittava Annukka Saikkonen ja belgialainen vaihto-opiskelija Magali Abraham ovat ideoineet yrityskuvasuunnittelun kurssilla uusien lentokoneiden konseptin sekä visuaalisen Flowing-nimisen ilmeen. Blue1-koneet on nimetty suomalaisten järvien mukaan ja nyt vesiteema täydentyy myös visuaalisesti.
Viestintäjohtaja Tom Christidesin mukaan koneiden uusi ulkoasu heijastaa yrityksen identiteettiä ja liiketoimintaratkaisuja.
- Blue1 on nuori suomalainen haastajalentoyhtiö, joka uskoo rohkeuteen ja uusiin ratkaisuihin. Lentolaivueen ilmeestä heijastuvat yhtiömme lähtökohdat - suomalaisuus, puhtaus ja järvet - samalla se kertoo asiakasläheisestä ja nuorekkaasta vaihtoehdosta, uuden ajan lentomatkustamisesta, kertoo Christides.
Ensimmäinen opiskelijoiden suunnittelema kuvitus, Spring rain, toteutetaan lentokoneen runkoon kesän aikana.
- Projekti tarjosi opiskelijoille harvinaisen tilaisuuden soveltaa yrityskuvasuunnittelua poikkeuksellisen suuressa mittakaavassa, kertoo Aalto yliopiston Professori Marjatta Itkonen.
www.aalto.fiSR