Bioterminaaleilla voidaan turvata metsäenergian saatavuus
Lehtikuva / Pekka SakkiTutkimushankkeessa luodaan uudenlainen biopolttoaineterminaalin toimintamalli. Mallissa huomioidaan metsäpolttoaineiden erilaiset hankinta-, valmistus- ja toimitusketjut. Terminaalien tavoitteena on toimittaa riittävän laadukkaita polttoaineita huomioon ottaen sekä lisääntyvät kuljetusmatkat että voimalaitosten asettamat laatuvaatimukset, mikä edellyttää teknistä kehitystyötä ja taloudellisesti kannattavien liiketoimintakonseptien luomista. Hankkeessa testataan ja kehitetään sekä yksittäisiä haketus- ja murskauslaitteita että laiteketjuja.
Raaka-aineina terminaalit voivat käyttää metsäenergiaa eri muodoissa, kuten hakkuutähteitä, kantoja ja nuorten metsien energiapuuta. Myös metsäteollisuuden erilaiset sivutuotteet ja peltoenergia soveltuvat raaka-aineiksi.
Projektin kehitys- ja tutkimustyössä pilottikohteena toimii KS Laatuenergia Oy:n Pihtiputaalle käynnistämä uusi biopolttoaineterminaali. Erilaisten biopolttoaineiden valmistus käynnistyy terminaalissa vuoden 2010 alussa.
Tutkimushanke on osa Keski-Suomen liiton maakunnallista Bioenergiasta elinvoimaa -klusteriohjelmaa, jonka tavoitteena on lisätä biopolttoaineiden käyttöä Keski-Suomessa.
www.vtt.fi
Kommentit (5)