Hyviä uutisia perjantailta 15. tammikuuta 2010:

Endero on Suomen nopeimmin kasvava teknologiayritys

ICT-alan palveluyritys Endero on palkittu Suomen nopeimmin kasvavana teknologiayrityksenä. Endero sijoittui Deloitten Technology Fast 50 –listan kärkeen. EMEA Fast 500 – kilpailussa yritys ylsi parhaana suomalaisena sijalle 45.

Enderon toimitusjohtaja Anthony Gyursanszky vertaa kasvuyrityksen rakentamista viiden erän tennisotteluun.

– Erä- ja otteluvoiton saavuttamiseksi on voitettava oikeat pallot, ja näin se menee myös liiketoiminnassa.  Ennen kaikkea töitä tekevät ihmiset. Aalto-yliopiston tavoitteet ovat Enderossa jo toteutuneet. Meillä taiteilijat, insinöörit ja ekonomit puhaltavat yhteen hiileen yhteisöllisyyttä ja toisiaan arvostaen, Gyursanszky sanoo.

Technology Fast 50 -ohjelmassa teknologiayritykseksi luokitellaan kaikki ohjelmistokehitysyritykset, korkean teknologian yritykset, sulautettujen teknisten järjestelmien tekijät sekä biotekniikka-, webteknologia-, media-, telekommunikaatio-, viihde-, peli- ja broadcasting-yritykset sekä niihin
liittyviä palveluita tuottavat toimijat.

Kasvun mittarina käytettiin liikevaihdon kasvua viimeisen viiden vuoden ajalta, mikä Enderolla oli kunnioitettavat 3277 prosenttia. Edellisvuonna Endero oli Suomen listalla neljäs ja EMEA-listalla 86. sijalla.

Endero markkinoi itseään monialaisena teknologiayrityksenä ja mainitsee osaamisalueikseen tiedonhallinnan, ohjelmistokehityksen, testauksen ja laadunvarmennuksen sekä digitaalisen viestinnän. Yritys toimii Suomessa ja Pietarissa, ja sillä on yli 150 työntekijää.

www.endero.fi

KK

Herättikö kirjoitus ajatuksia? Kerro niistä muillekin!

* Täytäthän kaikki kentät

Kommentit (5)

Cady to 15.9.2011 klo 11:54
That's 2 celver by half and 2x2 clever 4 me. Thanks!
wwpgjm pe 16.9.2011 klo 11:04
SHNnan jalotjgfuljq
ituuxyx la 17.9.2011 klo 13:21
qIi8ds kzrzesyyzzjc