Hyviä uutisia torstailta 25. maaliskuuta 2010:

WinWinD avasi tuuliturbiinitehtaan Haminaan

Lehtikuva/Markku Ulander Haminan tehdas kasvattaa Suomen tuulivoiman tuotantokapasiteetin kymmenkertaiseksi.

Kolmen megawatin tuuliturbiineja valmistava tehdas avattiin keskiviikkona Haminassa. Tehdas tuottaa aluksi kaksi turbiinia kuukaudessa ja työllistää 50 ihmistä. Enimmillään tehdas voi tuottaa 15 tuuliturbiinia kuukaudessa ja työllistää 250 ihmistä.

WinWinD valmistaa yhden ja kolmen megawatin tuulivoimaloita, jotka perustuvat innovatiiviseen matalakierrosteknologiaan. Yhtiön asiakkaina on sekä suomalaisia että ulkomaisia yrityksiä. Toimitusjohtaja Ilkka Hakalan mukaan tuulivoimaprojektit ovat yleisesti hidastuneet laman aikana rahoitusmarkkinoiden vaikeutumisen vuoksi. Nyt markkinat ovat piristymään päin.

- Tuulivoima on yksi nopeimmin kasvavista energiamuodoista maailmassa. Ilmastonmuutoksen torjuntaan liittyvät sopimukset ja fossiilisista polttoaineista luopuminen vauhdittavat tuulivoiman kasvua, Hakala kertoo.

Vuoden 2008 lopussa Euroopan tuulivoimakapasiteetti vastasi 4,3 prosenttia EU:n sähkönkulutuksesta. Tutkimusten mukaan 88 prosenttia suomalaisista haluaisi lisätä tuulivoiman käyttöä. Teknologiateollisuuden selvityksen mukaan Suomessa voisi olla vuonna 2020 jopa noin 35 000 tuulivoimaan liittyvää työpaikkaa.


WinWinD

SR

Herättikö kirjoitus ajatuksia? Kerro niistä muillekin!

* Täytäthän kaikki kentät

Kommentit (6)

Essy la 25.6.2011 klo 7:48
It was dark when I woke. This is a ray of snsuhine.
jsgdlnok la 25.6.2011 klo 15:00
Em0BES fzrdduavdury
wfhxsos ma 27.6.2011 klo 18:44
DNmcOw mmsavuiffkua
FARLEYLesa23 pe 9.9.2011 klo 22:08
Make your life more easy get the personal loans and all you require.