Leipurin Oy laajenee Latviassa
leipurin.com Aspo-konserniin kuuluva Leipurin Oy on laajentanut toimintaansa aktiivisesti Itämeren ja entisen Neuvostoliiton alueella.Leipurin Oy:n tytäryhtiö Leipurin SIA ostaa latvialaisen yhtiön Raugs un citas preces SIA:n (RCP) koko osakekannan. RCP myy ja markkinoi leipomo- ja elintarvikealan raaka-aineita Latviassa. Yritys on perustettu vuonna 1995 ja sillä on 30 työntekijää. RCP:n liikevaihto on noin 5 miljoonaa euroa.
Aspo-konserniin kuuluvan Leipurin Oy:n Latvian yksikkö on perustettu vuonna 1999.
– Nyt tehty yrityskauppa vahvistaa huomattavasti markkina-asemaamme Latviassa ja antaa hyvän perustan kehittää asiakaspalvelutehtäviämme ja logistiikkaamme koko Baltian alueella, Leipurin toimitusjohtaja Matti Väänänen sanoo.
– Myös Latviassa toimimme leipomoasiakkaiden kumppanina niin tuotannon kuin tuotekehityksen puolella. Emme toimita pelkästään raaka-aineita, koneita ja laitteita vaan kehitämme kokonaiskonseptimme mukaisesti myös asiakkaiden tuotteiden makuja ja rakenteita sekä valmistukseen ja tuotekehitykseen liittyvää osaamista koeleipomossamme.
Leipurin Oy on laajentanut läsnäoloaan Itämeren alueella. Viime vuonna yhtiö laajensi toimintaansa Ukrainaan ja Venäjällä edelleen Siperiaan.
Leipurin Oy toimittaa leipomoteollisuudelle sekä muulle elintarviketeollisuudelle raaka-aineita, tuotannossa tarvittavia koneita ja valmistuslinjoja sekä leivontaan liittyvää tietotaitoa. Yhtiö toimii Itämeren alueella ja IVY-maissa. Liikevaihto tammi-syyskuussa 2009 oli 72 miljoonaa euroa.
www.leipurin.com