Maailman ensimmäinen verkkoyhteisön luoma ooppera esitetään Savonlinnassa

Savonlinnan Oopperajuhlat antaa yhteisön käyttöön solistit, 80 hengen oopperakuoron, sinfoniaorkesterin ja koko tuotantokoneistonsa. Uuden oopperan maailman ensi-ilta on kesän 2012 Oopperajuhlilla.
– Oopperateoksen tekstin ja musiikin luomiseen on perinteisesti osallistunut vain muutama ihminen, samoin sen visuaaliseen suunnitteluun. Nyt haluamme suuren joukon ihmisiä mukaan jo alkumetreiltä tähän ainutlaatuiseen luomisprosessiin. Uskon, että tämän projektin myötä innostamme uusia ihmisiä oopperan rikkaan ja värikylläisen maailman pariin, Savonlinnan Oopperajuhlien johtaja Jan Hultin kertoo.
Oopperan valmistumista netissä avustaa ammattilaisista koostuva Heimoneuvosto: Savonlinnan Oopperajuhlien tuotantopäällikkö Jukka Pohjolainen, säveltäjä Markus Fagerudd, oopperaohjaaja Jere Erkkilä ja projektipäällikkö Sivi Uitto.
Projektin ensimmäisenä haasteena on löytää oopperalle sopiva aihe.
www.operabyyou.com
EH
Herättikö kirjoitus ajatuksia? Kerro niistä muillekin!
Kukaan ei ole vielä kommentoinut tätä artikkelia.