Minikaivurilla Hangosta Kuusamoon
Lehtikuva/Markku Ruottinen Jukka Mutanen on saavuttanut kulttimaineen Suomessa, kun mies lupasi Facebookissa ajaa Hangosta Kuusamoon minikaivurilla.Korpilahdella asuva Jukka Mutanen lupautui ajamaan minikaivurilla Hangosta Kuusamoon, mikäli hänen ryhmänsä saa Facebookissa 50 000 kannattajaa. Kymmenettuhannet fanit liittyivät ryhmään pikavauhtia ja 50 000 kannattajan raja täyttyi kolmessa päivässä. Mutasen oli lähdettävä etenemään etanavauhdilla Suomen halki, kaikkiaan tuhat kilometriä.
Ajopeli on lähes vakiomallinen minikaivuri, joka on rekisteröity maantiekäyttöön. Painoa sillä on 1 700 kiloa ja leveyttä suurin piirtein saman verran kuin kaksosten rattailla. Kaivuri-Jukaksi kutsuttu Mutanen vuokraa työkseen kaivinkoneita. Pisin siirtymän ennen tätä oli minikaivurilla alle kilometrin mittainen. Neljä kilometriä tunnissa eli kävelyvauhdilla etenemällä Suomen maantiet tulivatkin tutuksi.
Ajopäivät venyivät usein jopa 12-tuntisiksi. Mukana matkalla on ollut innokkaita faneja, mutta myös toimittajia eri medioista. Mutasesta on tehty myös televisio-ohjelma Ylelle.
Yli 90 000 fania ovat voineet seurata Jukka Mutasen matkantekoa kesäkuun alusta reaaliajassa Facebookin välityksellä. Alunperin määränpäähänsä perille on tarkoitus päästä juhannukseksi. Jukka saapui Kuusamon torille tänään, jossa häntä odotti vastassa tuhansia innokkaita faneja.
Lisää Kaivuri-Mutasen uutisoinnista Ylen kotisivuilla: