Hyviä uutisia perjantailta 18. syyskuuta 2009:

NCC rakentaa Icecapitalille 330 vuokra-asuntoa

Lehtikuva/Jussi Nukari NCC on rakentanut Icecapitalille jo yli 500 vuokra-asuntoa. Uusien sopimusten myötä määrä kasvaa toiselle tuhannelle.

Rakennusyhtiö NCC on tehnyt mittavan sopimuksen asuntosijoittaja Icecapitalin kanssa. Kaikkiaan 330 asuntoa käsittävän hankkeen arvo on noin 60 miljoonaa euroa.

Kohteet sijaitsevat Helsingissä, Vantaalla, Keravalla ja Jyväskylässä ja niiden rakentaminen on jo aloitettu. Asunnot ovat valtion väliaikaisen väliaikaisen korkotukimallin mukaisia ja niiden rahoituksesta vastaa OP-Pohjola.

Viime syksynä Icecapital ja NCC tekivät vastaavan, 36 miljoonan euron arvoisen sopimuksen, jonka mukaan Espooseen, Turkuun ja Ouluun valmistuu tänä syksynä 195 vapaarahoitteista vuokra-asuntoa.

Kaiken kaikkiaan NCC on rakentanut Icecapitalille runsaat puolen tuhatta vuokra-asuntoa. Investointipankki Icecapitalin uusin kiinteistörahasto sijoittaa noin 400 miljoonaa euroa uusiin vuokra-asuntoihin lähivuosina.

www.ncc.fi

www.icecapital.fi

Herättikö kirjoitus ajatuksia? Kerro niistä muillekin!

* Täytäthän kaikki kentät
Kukaan ei ole vielä kommentoinut tätä artikkelia.