Pariisin Disneylandiin jopa 200 suomalaista nuorta kesätöihin
Disney Resort Paris hakee tänä vuonna ennätysmäärän kesätyöntekijöitä Suomesta kirjoittaa Ylen uutiset.
Jo vuosia Disneyland Resort Paris on ollut suurin yksittäinen kesätyökohde suomalaisille ulkomailla ja tänä vuonna paikkoja on hakenut yli 300 nuorta eripuolilta Suomea. Kesätyöpaikan hakijoita on tänä vuonna ollut poikkeuksellisesti enemmän.
Turussa pidetyissä haastatteluissa haettiin 200:aa kesätyöntekijää helmikuusta syyskuuhun kestävään työsuhteeseen. Huvipuiston edustajan mukaan palkattavien määrä saattaa nousta olla enemmän mikäli kaikki hakijat ovat lupaavia.
Turun työ- ja elinkeinotoimiston EURES-neuvoja Tomi Purasen mukaan kansainvälinen työmahdollisuus on nuorisotyöttömyyden vuoksi todella tärkeää. Suurin hakijoita karsiva tekijä oli ranskan kielen taito. Hakijoilta vaaditaan vähintään kohtalaista ranskan kielen taitoa.
AK