Paroc laajentaa Venäjälle
paroc Parocin eristelevyjä tuotantolinjallaEristevalmistaja Paroc Group laajentaa toimintaansa Venäjälle investoimalla tehtaaseen Tverin alueella, Moskovasta luoteeseen. Yrityksellä on ennestään myyntitoimistot Moskovassa ja Pietarissa. Venäjän lisäksi Parocilla on kansainvälisiä tuotantolaitoksia Ruotsissa, Liettuassa ja Puolassa.
— Kivivillan kysynnän odotetaan kasvavan Venäjällä vuosittain noin 10 % seuraavien vuosien ajan. Energiatehokkuutta ja paloturvallisuutta koskevan lainsäädännön tiukentuminen siivittää eristekysynnän huomattavaa kasvua Venäjällä jatkossakin. Venäjä on lisäksi selkeästi kivivillamarkkina, Parocin toimitusjohtaja Kari Lehtinen kertoo.
Paroc suunnittelee investoivansa Tveriin 170 miljoonaa euroa. Tavoitteena on rakentaa kolme rakennuseristeiden tuotantolinjaa sekä laitteistot teknisten eristeiden tuotantoon. Vuosittaiseksi tuotantokapasiteetiksi arvioidaan 150 tuhatta tonnia ja työllistävä vaikutus noin 600 henkilöä.
Ensimmäisessä vaiheessa tuotantolinjoja perustetaan yksi rakennuseristetuotteille. Tuotannon on tarkoitus alkaa vuonna 2013.
www.paroc.com
ML