Hyviä uutisia tiistailta 6. lokakuuta 2009:

Salmisaareen nousee uudenlainen liikuntakeskus

YIT
Helsingin Salmisaaren hiilikasojen paikalle rakennetaan parhaillaan liikuntakeskusta, johon on tulossa muun muassa kaksi jääkenttää ja noin 30 metriä korkea kiipeilyseinä. Liikuntakeskus valmistuu ensi vuoden loppukeväästä.

YIT ja Keskinäinen työeläkevakuutusyhtiö Varma ovat solmineet sopimuksen, jossa YIT myy Varmalle Salmisaaressa sijaitsevan liikunta- ja hyvinvointikeskuksen. Kiinteistön laajuus on noin 20 000 neliötä ja kokonaiskauppasumma noin 37 miljoonaa euroa.

Jääkiekkokaukaloiden lisäksi keskukseen rakennetaan sisähiekkakenttä, Elixia Finland Oy:n kuntokeskus, tanssistudiotilat sekä keilailuhalli.

Liikuntakeskus tarjoaa myös hyvinvointipalveluita, kuten esimerkiksi DaySpa- ja kampaamopalveluita ja ravintolapalveluita.

Keskukseen rakennetaan aluksi seitsemän kiipeilyseinää: 30-metrisen lisäksi 16-metrinen kilpailuseinä sekä useita matalampia seiniä. Alan harrastajien määrä on neljässä vuodessa kaksinkertaistunut noin kuuteen tuhanteen. Kiipeilystä kiinnostuneita on kansallisen liikuntatutkimuksen mukaan yli 25 000.

Helsingin kaupungin liikuntaviraston johtaja Anssi Rauramo pitää liikuntakeskuksen palveluita erittäin tervetulleena täydennyksenä kaupungin liikuntatarjontaan.

- Salmisaaren liikuntakeskus on loistava lisä kaupungin omaan liikuntatarjontaan. Uusi keskus pitää sisällään haluttuja liikuntapalveluita, joihin kaupunki ei ole pystynyt vastaamaan, Rauramo kertoo.

- On hyvin toivottavaa, että myös yksityiset toimijat täydentävät kaupunkilaisten liikuntamahdollisuuksia ja kaikkea ei jätetä vain kaupungin järjestettäväksi.

Liikuntakeskuksen toiminta poikkeaa Suomen muista liikuntakeskuksista toimija- ja yrittäjävetoisuudellaan. Useita liikuntamuotoja tukevat hallit ovat pääsääntöisesti toimineet julkisyhteisön tai muun yhden toimijan operoimina ja ylläpitäminä. Salmisaaren liikuntakeskus muodostuu yli kymmenestä itsenäisestä toimijasta.

Herättikö kirjoitus ajatuksia? Kerro niistä muillekin!

* Täytäthän kaikki kentät

Kommentit (5)

Zaylin ma 24.10.2011 klo 9:46
Nothing I could say would give you undue cridet for this story.
qqjepousqqs ma 24.10.2011 klo 18:48
miChtA narpamitvjex
ofzwvzcqrzs ke 26.10.2011 klo 13:34
gQA7wM zzzrsnxrruqg