Tallink kuljetti heinäkuussa yli miljoona matkustajaa
Lehtikuva/Sixten Johansson Tallinkin matkustajamäärä Suomen ja Viron välillä kasvoi heinäkuussa lähes neljänneksellä viime vuodesta.Matkustajavarustamo AS Tallink Grupp rikkoi heinäkuussa miljoonan matkustajan rajan. Ennätyksellinen matkustajamäärä oli 1 054 087 matkustajaa, joka on 16 prosenttia enemmän kuin heinäkuussa 2008.
Suomen ja Viron välillä Tallink kuljetti heinäkuussa yli 433 000 matkustajaa, kasvua viime vuoden heinäkuuhun verrattuna oli 23 prosenttia. Suomen ja Ruotsin väliset matkustajamäärät kasvoivat 11 prosenttia runsaaseen 424 000 matkustajaan. Suurimman suhteellisen kasvun, peräti 61 prosenttia, yhtiö kirjasi Latvian ja Ruotsin välillä. Reitillä matkusti heinäkuussa yli 75 000 matkustajaa.
- Matkustajamäärien kasvu kertoo siitä, että lomatarjontaamme ja aikataulujamme arvostetaan. Lisäksi kohdekaupunkiemme edullisuus houkuttelee matkustajia, sanoo Tallink Silja Oy:n myyntijohtaja Pasi Näkki.
Tallinkin Viron ja Ruotsin välisen liikenteen matkustajamäärät pysyivät heinäkuussa jotakuinkin viimevuotisella, runsaan 100 000 matkustajan tasolla. Miinusmerkkistä kehitys oli Suomen ja saksan välisessä liikenteessä, jota varustamo liikennöi kahdella aluksella viimevuotisen kolmen sijasta.
Matkustajamäärien lisäksi myös kuljetettujen autojen määrä kasvoi heinäkuussa. Autoja kuljetettiin yhteensä 132 577 kappaletta eli 27 prosenttia enemmän kuin vuosi sitten. Taantuma sen sijaan näkyy tavarankuljetuksissa. Tallinkin rahtiyksiköiden määrä väheni 21 prosentilla viime vuoden heinäkuuhun verrattuna.