Hyviä uutisia tiistailta 17. elokuuta 2010:

Tavoitteet ylittyivät Kuopion asuntomessuilla

Antero Tenhunen Monet hakevat asuntomessuilta ideoita oman kodin sisustukseen.
Helteinen kesä ei haitannut asuntomessukävijöitä, sillä Kuopiossa 15.8. päättyneet messut ylittivät järjestäjien mukaan odotukset kävijämäärissä, myynnissä sekä tyytyväisyydessä. Kuukauden aikana messualueeseen kävi tutustumassa reilut 158 000 kävijää.

– Vaikka säät ovat välillä olleet liiankin kuumat, on messuilla ollut hyvä tunnelma koko ajan. Yleisöpalaute on lähes järjestäen ollut positiivista, joten tunnelmat ovat korkealla messujen päättyessä, messujen projektipäällikkö Mervi Heiskanen kertoo.

Suurimmalla osalla messuvieraista on asuntomessujen teettämän kävijätutkimuksen mukaan suunnitteilla asumiseen liittyviä muutoksia. Uuden asunnon tai loma-asunnon hankkimista tai rakentamista suunnitteli 30 prosenttia kyselyyn vastanneista. 70 prosentilla oli mielessä asunnon korjaus, laajennus tai muut asumiseen liittyvät hankinnat.

– Suuri kävijämäärä kertoo siitä, että messujen sisältö ja tarkoitus sekä yleisön toiveet ovat kohdanneet. Pystyimme antamaan yleisölle runsaasti esimerkkejä myös energiatehokkaasta rakentamisesta, Suomen Asuntomessujen toimitusjohtaja Pasi Heiskanen sanoo.

Näytteilleasettajien tuotteista eniten kiinnostivat valaisimet, peililiuku- tai sisustusovet, ilmalämpöpumput ja kiukaat.

Asuntomessuilla oli piristävä vaikutus myös Kuopion matkailuun.

 – Messujen vaikutukset majoitus- ja ravintolapalveluiden sekä esimerkiksi laivaliikenteen käyttöasteeseen ovat todella merkittävät. Volyymi on yllättänyt kaikki positiivisesti. Turistimäärät näkyvät laajemmallakin säteellä maakuntien matkailu- ja majoituspalveluissa, Kuopion matkailupalveluiden johtaja Jari Piirainen kuvailee.

Ensi kesänä asuntomessut järjestetään Kokkolassa.

www.asuntomessut.fi

EH

Herättikö kirjoitus ajatuksia? Kerro niistä muillekin!

* Täytäthän kaikki kentät

Kommentit (5)

Zeal ti 25.10.2011 klo 0:18
Didn't know the forum rules aolwled such brilliant posts.
uzjneh ti 25.10.2011 klo 13:03
B85JMf kxqkkofzenzv
blqhhsjr pe 28.10.2011 klo 18:22
nuXmNf cbrltinnzxuy