Tekes kannustaa uusiutuvan energian pk-yrityksiä kansainvälistymään
© Tekes, Susanna Lehto Tekesin Groove-ohjelmalla halutaan vaikuttaa erityisesti uusiutuvan energian pk-sektorin kasvuun ja kansainvälistymiseen.Energiateknologian vienti on viime vuosina kasvanut nopeasti ja sen osuus Suomen viennistä on jo 8 prosenttia. Tämä on yksi maailman suurimpia osuuksia. Tekesin mukaan Suomessa on vahvaa osaamista uusiutuvan energian alalla ja laaja pk-sektori, mutta kansainvälisen kilpailukyvyn rakentamisen ja verkostojen kehittämisen tuki on ollut puutteellista. Haasteena on myös suomalaisyritysten keskimääräinen kasvuvauhti, joka ei vastaa alan kansainvälistä kehitystä. Groove-ohjelmalla Tekes haluaa vastata näihin haasteisiin yhdessä rahoittajaverkoston kanssa.
– Uusiutuvan energian suosio on kasvanut viime vuosina, poliittiset päätökset kannustavat päästöjen pienentämiseen ja ilmastouhka on todellinen. Nämä luovat hyvää pohjaa uusiutuvan energia-alan kilpailukyvylle. Esimerkiksi Saksalla on kuitenkin Suomeen verrattuna etumatkaa, koska siellä on ymmärretty
energiapolitiikan ja teollisuuspolitiikan yhteys. Esimerkiksi syöttötariffit ovat luoneet paikalliselle teollisuudelle pilotointi- ja liiketoimintamahdollisuuksia, jonka jälkeen on ollut uskottavuutta vientimarkkinoillakin, cleatech-alaan keskittyvän sijoitusyhtiö VNT Management Oy:n toimitusjohtaja Jarmo Saaranen sanoo.
Tekes edistää teollisuuden ja palvelujen kehittymistä teknologian ja innovaatioiden keinoin. Tekesillä on vuosittain käytettävissä avustuksina ja lainoina lähes 600 miljoonaa euroa tutkimus- ja kehitysprojektien rahoitukseen.
www.tekes.fi/groove
EH
Kommentit (4)