Teknoware valaisee maailman suurimman risteilyaluksen hätätiet
Teknoware- Totuttuun tapaan valaisinten toimitusaikataulu oli äärimmäisen tiukka, Teknowaren liiketoimintajohtaja Jari Tabell sanoo. Yhtiöllä on myös toinen tilaus sisaralus Allure of the Seasia varten.
Led-lamput ovat kustannustehokkaita, vaativat vähän huoltoa eivätkä sisällä myrkyllisiä aineita kuten loisteputket.
Tähän saakka Teknowaren suurin yksittäinen kauppa on ollut Yhdystyneissä arabiemiraateissa syyskuussa avatun metron valaisintyöt, joiden hinta oli noin miljoona euroa. Teknowarella on vireillä useita pilvenpiirtäjien valaisinhankkeita Persianlahden alueella. Yhtiö on toimittanut valaisimia aina Kiasmasta Alstomin suurnopeisiin juniin sekä metroihin ja tavallisiin busseihin saakka.
Syyskuussa yhtiö avasi myös 3 500 neliömetrin tehdaslajennuksen Lahdessa. Teknoware arvioi säästäneensä miljoona euroa aloittamalla rakentamisen laskusuhdanteen aikana. Yhtiö työllistää parisataa henkilöä.
www.teknoware.fi
Kommentit (5)