Hyviä uutisia maanantailta 16. marraskuuta 2009:

Uusi kaupunkijuna aloittaa liikennöinnin Helsingin seudulla

VR / Leif Rosnell Uusi Sm5-junayksikkö on 75 metriä pitkä ja siinä on noin 260 istumapaikkaa sekä saman verran seisomapaikkoja. Pisimmillään liikenteeseen tulee kolmen junayksikön junia.

Ensimmäinen vuonna 2006 tilatuista uusista kaupunkijunista aloittaa liikennöinnin 18. marraskuuta pääkaupunkiseudun lähiliikenteessä. Juna liikennöi maanantaista perjantaihin Helsingin ja Leppävaaran sekä Helsingin ja Vantaankosken välillä.

Toinen uusista kaupunkijunista otetaan liikenteeseen 13. joulukuuta. Silloin uusia junia alkaa näkyä myös viikonloppuisin pääradalla. Uudet kaupunkijunat alkavat liikennöidä vuonna 2014 valmistuvalla Kehäradalla. Kehäradan myötä syntyy uusi junayhteys Helsingin keskustan ja Helsinki-Vantaan lentoaseman välille.

Pääkaupunkiseudun Junakalusto Oy tilasi 32 uutta Sm5-kaupunkijunaa sveitsiläiseltä Stadler Bussnang AG:ltä. Vuoden 2011 loppuun mennessä Suomeen tulee 10 uutta kaupunkijunaa ja kaikki junat ovat matkustajaliikenteessä vuoden 2014 kesään mennessä. YTV ja jatkossa HSL vuokraa junat Helsingin seudun lähiliikenteen käyttöön.Kaksi Suomeen tullutta uutta kaupunkijunaa ovat olleet tähän asti testiajossa.

Uusi kaupunkijuna on matalalattiainen, joten junaan on helppo tulla suoraan laituritasolta lastenvaunujen, pyörätuolin ja polkupyörän kanssa. Junissa kulkeminen on helppoa, koska junissa ei ole väliovia eteistilojen ja matkustamon välillä. Junissa on myös ilmastointi ja Suomessa ainutlaatuinen lämmöntalteenottojärjestelmä.

www.junakalusto.fi

Herättikö kirjoitus ajatuksia? Kerro niistä muillekin!

* Täytäthän kaikki kentät
Kukaan ei ole vielä kommentoinut tätä artikkelia.