Hyviä uutisia maanantailta 30. elokuuta 2010:

Suomalainen Fruugo ja brittiläinen DTL yhdistyvät

fruugo.com
Suomalainen verkkokauppa Fruugo fuusioituu britannialaisen verkkokauppan Directory Technologies Limitedin (DTL) kanssa. Useassa maassa toimiva verkkokauppa jatkaa liiketoimintaa Fruugo-nimellä.

Yhtiöiden allekirjoittaman sopimuksen mukaan Fruugo ostaa DTL:n omilla osakkeillaan ja kerää pitkäaikaista rahoitusta osakeannilla. Yhdistymisen arvioidaan toteutuvan syyskuussa 2010.

– Olemme innostuneita mahdollisuudesta syventää nykyistä yhteistyötämme DTL:n kanssa, jolla on vahva kokemus asiakkaita houkuttelevan kauppapaikkasivuston luomisesta. Fruugolla on nyt mahdollisuus laajentua nopeasti Isossa-Britanniassa, jossa ShoppingBank-sivustolla on vahva asiakaskunta ja kauppiasverkosto. Yhdistyminen mahdollistaa yhtiöiden vahvuuksien ja osaamisen hyödyntämisen ja selvästi nopeamman kasvun kuin mihin kumpikaan yhtiö olisi yksin pystynyt, Fruugon tähänastinen toimitusjohtaja Juha Usva sanoo .

Fruugon toimintaa jatketaan nykyisillä markkina-alueilla Suomessa, Hollannissa, Ruotsissa ja Isossa-Britanniassa. Fruugon liiketoimintaa on tarkoitus laajentaa ensi vuoden aikana.

blog.fruugo.com

AH

Herättikö kirjoitus ajatuksia? Kerro niistä muillekin!

* Täytäthän kaikki kentät
Kukaan ei ole vielä kommentoinut tätä artikkelia.